A więc postanowione – chcesz zacząć pisać brush penami! Zachwyciły Cię napisy, które można stworzyć kolorowymi pisakami i planujesz rozpocząć swoją przygodę. Oczami wyobraźni widzisz, jakie piękne napisy będziesz tworzyć za pomocą brush penów.
Szybki rzut oka na wyniki wyszukiwania hasła “brush pen” i… może rozboleć głowa od wyboru. Patrząc na wszystkie rodzaje brush penów można mieć nie lada zagwozdkę: skąd wiadomo, jaki będzie najlepszy brush pen dla początkujących? Czym różnią się między sobą? Jak dobrze wybrać brush pen i się nie zniechęcić po kilku razach?
Czym się kierować wybierając brush pen dla początkujących?
Wybór brush pena na początek to pierwszy krok do sukcesu. Odpowiedni brush pen sprawi, że nauka będzie samą przyjemnością! Moja znajomość z brush penami trwa już dość długo i dobrze poznałam ich możliwości. Przygotowałam więc zestawienie 5 pisaków, które, jak wynika z mojego doświadczenia, świetnie sprawdzają się u początkujących. I nie tylko! To brush peny, których sama używam do pięknego pisania na co dzień.
Wybrane przeze mnie brush peny mają krótkie końcówki (z jednym wyjątkiem). Te pisaki pędzelkowe będą świetnym wyborem na początek do nauki brush letteringu – a raczej nowoczesnej kaligrafii, choć możesz też się spotkać z nazwą hand letteringu. O różnicach między nimi innym razem, a teraz zacznijmy zatem przegląd brush penów!
1. Tombow Fudenosuke Hard (z twardą końcówką)
Zestawienie brush penów zaczniemy od najpopularniejszego wyboru. Pierwsza pozycja to klasyk – pisak, od którego zaczyna chyba prawie każdy. Mowa oczywiście o brush penie Tombow Fudenosuke Hard prosto z kraju kwitnącej wiśni.
Pisaki Tombow Fudenosuke Hard mają krótką i zwartą końcówkę, która doskonale sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. To niezawodny wybór, jeśli chcesz nauczyć się używać brush penów.
Brush pen dostępny jest w kilku podstawowych kolorach, co do nauki pisania zupełnie wystarczy. Dla nieco bardziej wprawionych, mogę polecić również ten pisak z miękką końcówką Soft. Ta wersja jest dostępna w ciekawym wariancie kolorystycznym, a mianowicie w pastelowych kolorach z efektem kredy, widocznych szczególnie dobrze na ciemnych papierach.
Idealne do eksperymentów artystycznych!
2. Pentel Brush Sign Pen (dawniej Pentel Touch)
W zestawieniu nie mogło zabraknąć sławnego brush pena firmy Pentel. Niegdyś znany jako Pentel Touch Brush Pen, a teraz dostępny jako Pentel Brush Sign Pen (najlepiej sugerować się brokatową obudową pisaka – wersja bez brokatu nie jest brush penem).
Seria brush penów Pentel Brush Sign Pen różni się od pisaków Tombow. Miękka końcówka brush pena wymaga mniejszego nacisku, co może wymagać od Ciebie nieco więcej kontrolowania brush pena i lżejszej ręki. Nadal jednak są bardzo przyjazne początkującym i na pewno spodoba Ci się pisanie nimi.
Brush pen jest pojedynczo dostępny w kilkunastu kolorach, a także w gotowych zestawach kolorystycznych. Jeśli szukasz pastelowych brush penów innych niż pisaki Tombow Fudenosuke, koniecznie sprawdź całą ofertę Pentel.
Zdecydowanie jest to must-have w brush penowym piórniku!
3. Kuretake Bimoji Fude Pen
Kolejny pisak prosto z Japonii to Kuretake Bimoji Fude Brush Pen z końcówką Extra Fine. Już na pierwszy rzut oka widać, jak różni się od pozostałych – jest większy i dłuższy. Ten jeszcze niezbyt popularny brush pen najbardziej przypomina kształtem faktyczny pędzel wykorzystywany w japońskiej kaligrafii.
Pisaki Bimoji są dostępne w kilku wariantach długości końcówki, od Extra Fine do Large oraz w wersji z najbardziej elastyczną końcówką Bristle. Na początek przygody idealny brush pen to Extra Fine lub Fine, pozostałe warto wypróbować na dalszych etapach nauki brush letteringu. Większa końcówka brush pena pozwala na pisanie większych liter i kształtów, co na pewno wykorzystasz przy swoich późniejszych pracach.
4. Kuretake Zig Cocoiro Letter Pen![]()
Najmniejszy ze wszystkich pisaków, dość niepozorny, a jednak naprawdę warto po niego sięgnąć. To, zdaje się, najbardziej ekonomiczna propozycja w tym zestawieniu. Pisak Kuretake Zig Cocoiro Letter Pen składamy samodzielnie: wybieramy obudowę, a do środka wkładamy nabój w wybranym kolorze. Nawet, kiedy tusz się skończy, nie musimy pozbywać się całego pisaka, a jedynie wymienić nabój.
Cieniutka końcówka brush pena z pewnością zachwyci amatorów małych literek. Świetnie sprawdzi się jako brush pen dla początkujących i szybko znajdzie miejsce w Twoim piórniku.
Po szczegółową recenzję tego pisaka zapraszam do wpisu >> Cocoiro Letter Pen.
5. Zebra Mildliner Brush Pen
I wreszcie wyjątek w zestawieniu, czyli brush pen z długą końcówką. Zebra Mildliner Brush Pen jest jednak tak przyjazny dla początkującej ręki, że szkoda byłoby go pominąć. Jego końcówka, choć dłuższa, jest bardzo zbita, a przez to zupełnie bezproblemowa. Świetnie współpracuje z ręką, dając możliwość uzyskania dużych kontrastów w literach.
Ze wszystkich pisaków w tym wpisie, Zebra Mildliner ma zdecydowanie najwięcej kolorów. Poza pojedynczymi sztukami, jest również kilka dostępnych zestawów brush penów w dopasowanych paletach kolorystycznych.
W przypadku brush penów Mildliner mamy do dyspozycji raczej delikatne kolory, możemy stworzyć nimi subtelne cieniowanie na literach. Pisak jest uwielbiany zagranicą, w Polsce dopiero zdobywa fanów, ale zdecydowanie warto mieć choć kilka sztuk w swoim przyborniku. Gwarantuję, że na kilku trudno poprzestać. Kolory brush penów nie są najważniejszym aspektem w nauce, ale myślę, że mogą znacznie uprzyjemnić codzienne ćwiczenia.
Czy wiesz już, jaki brush pen wybrać?
Mam nadzieję, że wśród wybranych przeze mnie pisaków znajdziesz ten, który stanie się Twoim ulubionym brush penem! Jestem przekonana, że wszystkie brush peny z wymienionych będą dobrą pomocą w nauce, czy to będą pisaki Tombow Fudenosuke, czy kolorowe Pentel Sign Brush Pen. Warto wypróbować kilka różnych, żeby sprawdzić, który najbardziej przypadnie Ci do gustu. Wszystkie z wymienionych brush penów znajdziesz bez problemu w sklepach papierniczych, plastycznych lub kaligraficznych, jak np. Calligrafun.
Jeśli chcesz nauczyć się kaligrafować brush penami, sprawdź przygotowany przeze mnie zeszyt ćwiczeń do nauki >> [link]. Zeszyt pomoże Ci nauczyć się posługiwać brush penem i znaleźć mnóstwo zastosowań brush penów. Jeśli wolisz przećwiczyć sam alfabet, znajdziesz go tutaj >> [link].
A kiedy już nabierzesz pewności siebie w kaligrafii nowoczesnej, czekają na Ciebie kolejne możliwości: brush peny akwarelowe, pisaki z dużą końcówką lub elastycznym włosiem… Przygoda z pięknymi literami nie ma końca!
[…] Jeśli chcesz spróbować pisać brush penami i zastanawiasz się, który pisak będzie najlepszy, zerknij do tego wpisu: Brush peny dla początkujących. […]