Alfabety i wzory liter
Na początku nauki kaligrafii zawsze są ćwiczenia alfabetu. Choć pewnie kuszą długie, pięknie napisane słowa, to jednak potrzebujemy poświęcić czas na pojedyncze literki. Warto ćwiczyć z materiałami, które można wykorzystywać wielokrotnie, jak na przykład alfabety do druku. Kaligrafia Alfabet
- Oto arkusz ćwiczeń, z którym rozpoczniesz przygodę z pięknymi literami w nowoczesnym wydaniu.Arkusz ćwiczeń kaligrafii nowoczesnej Naturalność pomoże Ci nauczyć się pisać w prostym i efektownym stylu. Dzięki wyszarzonym kształtom łatwo przyswoisz kształty i litery polskiego alfabetu.Zaczniesz kaligrafować piękne rzeczy dla siebie i dla innych.
- Delikatne kształty, zwiewne litery. Poznaj Romantyczność.To zeszyt ćwiczeń z alfabetem, który nauczy Cię stylu pełnego subtelności i delikatności. Żadna litera nie jest dokładnie taka sama, ale razem tworzą spójną i harmonijną całość.Styl idealny dla romantycznych dusz, choć i te rozważne znajdą tu coś dla siebie. W tym zeszycie poznasz cały alfabet małych i wielkich liter, dzięki któremu nauczysz się pisać piękne litery.Gotowy do wydruku w każdej chwili.
Kaligrafia nowoczesna – alfabet
Można powiedzieć, że kaligrafia to tak naprawdę alfabet. W końcu pięknie piszemy słowa i zdania składające się z liter alfabetu :) Musimy więc opanować najpierw alfabet, zanim zabierzemy się za dalsze kaligrafowanie.
Kaligrafia tradycyjna i jej style mają jasno określony alfabet i formy liter. Natomiast kaligrafia nowoczesna rządzi się swoimi dość luźnymi prawami. Literki nie muszą trzymać się jasno wytyczonych linii, odległości między nimi wcale nie muszą być zawsze identyczne.
Naukę kaligrafii nowoczesnej najłatwiej zacząć od prostych liter, które znajdziesz w każdym zeszycie dostępnym na stronie. Z czasem zaczniesz modyfikować ich kształt. Raz wydłużysz jedną część, innym razem skrócisz, napiszesz trochę nierówno. Eksperymenty są konieczne, by dowiedzieć się, co nam się podoba wizualnie, a co niekoniecznie.
A żeby jeszcze bardziej ułatwić Ci zadanie, alfabet nie jest ułożony w kolejności, którą znasz. Literki w zeszytach zaczynają się od najłatwiejszych, czyli od i, u, w. Dużo trudniej jest napisać z marszu a, b i c niż i, u, w! Zaproponowana przeze mnie kolejność z pewnością znacząco ułatwi start w kaligrafii.
Przede wszystkim jednak, podstawą nauki pisania alfabetu w kaligrafii jest poznanie właściwej techniki trzymania pióra oraz zaopatrzenie się we właściwe materiały i przybory. Wszelkie konieczne instrukcje znajdziesz w środku każdego zeszytu.
Alfabet do druku
Jak najłatwiej ćwiczyć literki? Oczywiście z alfabetem do druku! Każda literka ma swoją oddzielną linijkę, w której masz dużo miejsca na ćwiczenie odpowiedniej wysokości i formy liter. Wygodny format alfabetu PDF sprawia, że możesz wydrukować arkusze tyle razy, ile potrzebujesz.
Zadbaj o dobry, gładki (najlepiej satynowany) papier do kaligrafii, na którym tusz nie będzie się rozlewał ani pajączkował. Zapomnij o zwykłym papierze do drukarki i tuszu rysunkowym. ;) Ostra stalówka wymaga dobrego traktowania, a odwdzięczy się pięknymi literami. Zestaw idealny na start znajdziesz tutaj — Zestaw dla początkujących.
Wzory liter
Na początku każdej linjki wzory liter są wyszarzone po to, żeby pomóc Ci bezproblemowo powtórzyć kształt. Zapełnienie linijki należy już do Ciebie. Możesz postarać się za każdym razem odrobinę inaczej napisać literkę – zmień jej wysokość, szerokość albo dodaj mały ozdobnik.
Wzory liter dla początkujących są proste i minimalistyczne w formie, by ułatwić Ci opanowanie pióra. W kaligrafii liczy się każda kreska! Ćwicz swoją płynność ruchu i kontrast między cieńszymi i mocniejszymi liniami. Wybierz do tego elastyczną stalówkę – sprawdź moje propozycje w tym wpisie: Stalówki dla początkujących kaligrafów.
Za wzory liter mogą służyć różne inspiracje ze świata dookoła. Ładne napisy na sklepowej witrynie, tytuł z okładki książki czy komputerowy font. Ważne jest, by inspiracji nie traktować zbyt dosłownie – kopiowanie czyjegoś stylu jeden do jednego jest złym pomysłem. Warto zbierać rzeczy, które nam się podobają, próbować je odwzorować, jednocześnie dodając do nich coś od siebie. Tak wyrobione wzory liter będą dumą każdego piszącego i pozwolą wypracować własny, unikalny styl.