Choć dzisiejszy świat przepełniony jest technologią, którą wyręcza nas w wielu sprawach, czasem jednak mamy okazję do napisania czegoś odręcznie. Czasem powoduje to blady strach – przecież ja skrobię jak kura pazurem! Na szczęście to nie jest czarna magia, dlatego w tym wpisie zebrałam garść porad i wskazówek, jak ładniej pisać odręcznie. Zapraszam do czytania!
1. Zdefiniuj, co oznacza „ładniej”
Warto zacząć od dokładnego zdefiniowania, jak to „ładniej” faktycznie wygląda. Jeśli przyjmie konkretną formę, będzie o wiele łatwiejsze do wypracowania.
Zajrzyj na Pinterest – polecam hasła powiązane z „handwriting”. Zbierz kilka obrazków-inspiracji, najlepiej jeśli będą dość spójne w stylu. Przejrzyj Google Fonts albo Adobe Fonts, przefiltruj wyniki pod kątem pisma odręcznego. Dużą popularnością cieszy się również tak zwany styl biznesowy – metoda Palmera – może też Ci się spodoba?
2. Ćwicz świadomie – i powoli
Gdy już masz zebrane inspiracje, spróbuj po prostu… skopiować to, co Ci się podoba. Możesz zrobić mieszankę różnych elementów, tworząc własny, niepowtarzalny styl. Warto sprawdzić również portal Etsy, na którym często można zakupić arkusze do ćwiczeń.
Kolejna ważna kwestia to tempo pisania. Pomyśl o sobie jak o dziecku, które uczy się pisać. Staraj się pisać wolno i bardzo dokładnie. Dopiero, gdy zwolnisz, zyskasz większą kontrolę nad tym, co piszesz. A o to nam właśnie chodzi!
Oczywiście z czasem, gdy wyrobisz sobie styl, na którym Ci zależy, pisanie stanie się szybsze i łatwiejsze. Początki jednak zawsze wymagają większej uwagi i dokładności.
3. Wybierz właściwe przybory
Czy wydaje Ci się czasem, że niektórymi przyborami po prostu łatwiej pisać? Nic się nie zacina, długopis sunie gładko po kartce… dlatego polecam zapomnieć o długopisach kulkowych, które są bardzo kapryśne, zwykle jednorazowe i niezbyt interesujące. Co innego długopisy żelowe i pióra wieczne!
Długopisy żelowe to dobry etap pośredni, jeśli jeszcze nie chcesz zacząć przygody z piórem. Są niedrogie, wygodne, da się znaleźć takie z wymiennymi wkładami (nawet kolorowymi) – moje ulubione to te z Muji. Ciężko wrócić do zwykłych długopisów, kiedy raz spróbuje się pisać czym innym.
Najbardziej jednak zachęcam do dania szansy piórom wiecznym. Obecnie mamy na rynku ogromny wybór tych przyborów na praktycznie każdą kieszeń. Co ważne, niska cena pióra wcale nie oznacza złej jakości! Pióra firmy Pilot (bardzo polecam serię Kakuno) czy Kaweco są bardzo przystępne cenowo, a pisze się nimi naprawdę przyjemnie.
Pisanie piórem wiecznym ma jeszcze jedną ważną zaletę, którą jest wybieranie atramentów. Można przepaść w świecie kolorów, błyszczących drobinek, połysku, cieniowania… mamy do wyboru tysiące atramentów na każdą okazję. Znajdziesz je między innymi w Calligrafun, Pióromaniaku, Paper Concept czy Notece.
Osobiście uważam, że piórem wiecznym po prostu chce się ładniej pisać. :)
Zacznij ładniej pisać ręcznie – wszystko w Twoich rękach
Mam nadzieję, że moje trzy wskazówki pozwolą Ci odnaleźć własny sposób na poprawienie swojego pisma. A jeśli potrzebujesz inspiracji do pisania, zajrzyj do wpisu: Pomysły na to, jak więcej pisać na co dzień.
Powodzenia!
Zostaw komentarz