Cztery pory roku kaligrafii: brush peny Sailor Shikiori
Niewątpliwie jest coś przyciągającego w artystycznie kreślonych literach – obserwowanie, jak atrament pojawia się na papierze, zmieniając proste kreski w coś wyjątkowego. Czy to nie magia? :)
Na rynku mamy już dostępnych wiele przyborów, które sprawiają, że ta magia jest możliwa, ale na widok nowości zawsze nieco szybciej zabije serce kaligrafa. I tym razem tak było, gdy zobaczyłam w Notece brush peny Sailor Shikiori w estetycznych, przygaszonych kolorach.
Seria Shikiori inspirowana jest czterema porami roku. Miłośnicy piór wiecznych będą znać tę serię z atramentów, które pojawiły się jako pierwsze w butelkach oraz nabojach, a teraz trafiły do środka pisaków. Kolory brush penów Sailor od razu przykuwają uwagę – są nietuzinkowe, a każdy z nich odnosi się do innego elementu natury.
W tej recenzji opowiem o moich wrażeniach z pisania brush penami Sailor, pokażę kolory z serii, którą wybrałam i ocenię, dla kogo sprawdzą się najlepiej. Zapraszam do lektury!
Sailor Shikiori – zestaw brush penów Wiosna
Przeglądając dostępne opcje, skusiłam się na zestaw wiosenny, który zawiera 5 pisaków w estetycznej palecie kolorów.
W środku zestawu Wiosna mamy następujące pisaki:
- róż Sakuramori
- jasny fiolet Yozakura
- jasną zieleń Wakauguisu
- ciemną zieleń Miruai
- fioletowo-niebieski Nioisumire.
Kolory pisaków z serii Shikiori inspirowane są naturą: mamy więc róż przywodzący na myśl kwiaty wiśni, zarówno w rozkwicie, jak i przy blasku księżyca, fiolet słodkich fiołków, jasną zieleń piór słowika oraz ciemną zieleń sosen. Brzmi pięknie, prawda?
Cechy brush penów Sailor Shikiori
Brush peny Sailor zawierają atrament na bazie wody, dzięki czemu możemy:
- cieniować i mieszać je ze sobą (pokażę ten efekt w dalszej części wpisu),
- łatwo zmyć je z rąk, ubrań i powierzchni płaskich. Przetestowane!
Kolory pisaków są nasycone, ale nie jaskrawe, raczej pastelowe albo zgaszone. Wiemy już, że brush peny Sailor kuszą kolorami, a jak z faktycznym pisaniem?
Mamy tu dwie końcówki: małą jak w cienkopisie oraz pędzelkową, którą jest dość duża i niezbyt twarda. Ta mała na pewno przyda się przy rysowaniu małych elementów, dodawania szczegółów albo zakreślania. Pędzelkowa oczywiście odpowiada za część kaligraficzną. To końcówka syntetyczna, ze zbitym włosiem, dość elastyczna. Długością przypomina te z firmy Tombow ABT Dual Brush oraz Zebra Mildliner. Dla fanów większych liter!
Poza tym, widać w pisakach wysoką japońską jakość. Końcówki są zbite, niepostrzępione (patrzę na was, brush peny z Action!) i zupełnie gładko suną po papierze. Na zdjęciach w tym wpisie jest papier z kalendarza MUSKA – bardzo przyjemny, gładki, idealny do kaligrafowania.
Przejście kolorów brush penami Sailor Shikioiri – instrukcja
Kiedy już znudzi nam się “zwykłe” pisanie, warto wykorzystać właściwości atramentu w środku pisaków i poeksperymentować z kolorami.
Jak uzyskać efekt przejścia kolorów? To naprawdę banalne!
Wybierz dwa brush peny, których kolory chcesz połączyć – jeden jaśniejszy, a drugi ciemniejszy. Ciemniejszym brush penem pomaluj kawałek folii albo plastiku (może być opakowanie od pisaków, wszystko na końcu zetrzemy!) i po takim “śladzie” pomaluj brush penem jaśniejszym. Teraz jego końcówka powinna być nieco zabarwiona i pisząc, uzyskasz efekt gradientu, który z czasem sam się wytrze. Ciekawy dodatek do codziennego pisania. :)
Dla kogo są brush peny Sailor Shikiori?
Tak jak wspominałam wcześniej, końcówka pędzelkowa jest długa jak na brush peny i dość elastyczna. Z tego powodu niekoniecznie poleciłabym te brush peny jako pierwsze pisaki do nauki – według mnie wymagają nieco wprawy, by nimi uzyskać efekt kontrastu. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na cienkie linie, które wymagają minimalnego nacisku i właściwego kąta trzymania.
Jeśli jednak już mamy choć trochę doświadczenia, na pewno przyniosą wiele przyjemności pisania. Będą wspaniałą ozdobą kalendarzy, zeszytów – notatek czy rozkładówek w bullet journalu. Wyobrażam sobie je również jako doskonały prezent dla miłośnika ładnych liter! W sklepie Noteka dostępne są jeszcze pisaki na sztuki, pozostałe pory roku oraz zestaw wszystkich 20 pisaków.
Brush peny Sailor Shikiori polecam z ręką na sercu jako inspirujące przybory do kaligrafowania. A jeśli chcesz podszkolić się z kaligrafii brush penem, sprawdź koniecznie mój zeszyt ćwiczeń do nauki – z pewnością Ci pomoże!
Zostaw komentarz