Kaligrafia nowoczesna – poradnik o materiałach i sposobach nauki
Przeglądasz Pinterest, a tam pięknie wykaligrafowane na złoto winietki na weselnym stole w klimacie boho, na Instagramie Twój wzrok przykuwa filmik-kompilacja antystresowa z pisaniem stalówką, a do tego koleżanka w pracy dopiero co opowiadała o swoim bullet journalu i kolorowych pisakach. Pierwsze spotkanie z kaligrafią – i pierwszy zachwyt! – jest, pora zatem coś z tym zrobić. Tylko jak zacząć tak pisać? Przydałby się poradnik…
Nic się nie martw, o wszystkim Ci opowiem.
Ale zanim o tym, jak pisać, słów kilka o samej kaligrafii nowoczesnej.
Czym jest kaligrafia nowoczesna?
O kaligrafii każdy gdzieś już słyszał: może obiło się o uszy w szkole albo przy okazji jakiegoś ważnego wydarzenia. Pada słowo “kaligrafia” i pierwsze skojarzenia zazwyczaj są związane z czymś eleganckim, może trochę staroświeckim i na pewno trudnym, koniecznie podsumowane słowami “ja tak nie umiem, bo mam brzydki charakter pisma“.
Od razu uspokoję – można pięknie kaligrafować, a na co dzień skrobać równie ładnie, co przysłowiowa kura. To dwie różne umiejętności!
Według definicji, kaligrafia jest pięknym pisaniem, a przymiotnik “nowoczesna” wskazuje nam na to, że z tradycją już nie ma wiele wspólnego. Nie ma sztywno ustalonych zasad, nie trzeba trzymać stalówki pod określonym kątem, możesz więc robić, co Tobie spodoba się najbardziej. Chcesz pisać literki pochyłe, super równe i proste, a może skaczące po różnych poziomach? Proszę bardzo!
Nowoczesność będzie się też wyrażała w używanych materiałach. Możesz pisać stalówką po papierze, pisakiem po ceramice albo brush penem po liściach.
Jak pisać? Poradnik do kaligrafii nowoczesnej
Skoro już wiemy, czym się zajmujemy, to podstawową sprawą są narzędzia. Ten poradnik skupia się głównie na stalówkach, ale o brush penach też wspomnę. Jednak stalówki dla mnie wyglądają trochę dostojniej. ;)
Do kaligrafii nowoczesnej potrzebujemy zatem: ostrej stalówki (polecane stalówki znajdziesz w tym wpisie: Najlepsze stalówki na początek), obsadki, tuszu i papieru. Tylko tyle! Z brush penem sprawa jest jeszcze prostsza, bo wymaga jedynie pisaka i papieru albo innej powierzchni, na której chcemy pisać – bo wiadomo, nie ma ograniczeń. Zapisywanie notatek na ręce z czasów szkolnych może jeszcze wrócić do łask!
Różne stalówki będą miały inne wymagania co do papieru, ale generalnie im gładszy papier, tym lepiej. Konkretne rekomendacje możesz przeczytać o tu: Zestaw do kaligrafowania na początek.
Co pisać?
Mamy narzędzia, a więc w kolejnym kroku pomyślimy o tym, co możemy pisać. Polecam zacząć od najprostszych kształtów, żeby zapoznać się ze stalówką. Postaw najpierw kilka (względnie) prostych kresek: spróbuj zrobić jak najgrubszą, a potem jak najcieńszą. Pamiętaj w tym wszystkim o generalnej zasadzie w kaligrafii: naciskaj pióro mocno w dół, lekko w górę.
Po kreskach przejdź do bardziej zaokrąglonych kształtów – różnych łódeczek, prostych zawijasów, kółek. To wszystko przyda się przy literach, bo, jak się nad tym zastanowić, litery to takie kształty, którym nadaliśmy znaczenie. Nie pomijaj więc tej rozgrzewki, będzie Ci o wiele łatwiej później pisać. Jak zaczniesz od razu od kaligrafowania nazwiska na zaproszeniach, to pewnie się zniechęcisz, bo nie wychodzi od razu tak ładnie, jak na Instagramie.
Z pomocą przyjdzie arkusz ćwiczeń do kaligrafii nowoczesnej, który zrobiłam specjalnie z myślą o początkujących: sprawdź koniecznie!
Gdzie się uczyć kaligrafii nowoczesnej?
Jako prowadząca warsztaty powiem, że – oczywiście – na warsztatach, a jako uparty samouk, że równie dobrze można nauczyć się samemu w domu (nawet jeśli potrwa to trzy razy dłużej). Opcji zatem jest kilka, w zależności od dostępności i chęci:
- Nauka w domu
plus ma taki, że nie trzeba nigdzie wychodzić. ;) #teamintrowertyzmJest jak najbardziej możliwa, wystarczy obejrzeć filmy na YouTubie, żeby zobaczyć, jak trzymać pióro, przeczytać wpisy na blogu, np. taki jak ten, zrobić zakupy, kupić arkusz do ćwiczeń (który znajdziesz w sklepie: klik!) i zacząć ćwiczyć.Niebezpieczeństwo jest takie, że możesz wyrobić sobie złe nawyki, których nikt szybko nie skoryguje. Być może stracisz dużo czasu na coś, co można by załatwić na warsztatach pod okien nauczyciela w ciągu pół minuty. Ale jak najbardziej da się uczyć w domu! - Warsztaty kaligrafii dla początkujących
Prawdopodobnie najszybsza i najskuteczniejsza metoda. Dostajesz wszystkie potrzebne materiały, które są już sprawdzone i dobrane dla Ciebie, i masz do pomocy nauczyciela. W krótkim czasie możesz zdobyć podstawowe umiejętności, które potem już samodzielnie rozwijasz podczas ćwiczeń. Minusem jest koszt i ograniczona dostępność, bo warsztaty nie są organizowane w dowolnym miejscu na świecie.Chyba, że sprawdzisz warsztaty online, dzięki którym masz możliwość uczyć się w domowym zaciszu z nauczycielem na ekranie – gorąco zapraszam!Na pewno warto wziąć udział w warsztatch, jeśli nadarzy się okazja. - Książki i zeszyty ćwiczeń
Na rynku jest dostępnych kilka pozycji skierowanych do początkujących kaligrafów. Są one, co prawda, w języku angielskim, ale litery pozostają te same, więc możesz się inspirować i ćwiczyć.
- Nauka w domu
A zatem do dzieła!
Teraz już masz wszystkie potrzebne informacje i zero wymówek, żeby zacząć kaligrafować! Daj znać, czy poradnik się przyda. Trzymam kciuki za Twoje piękne literki i koniecznie podziel się efektami swojej pracy ! Otaguj mnie @fixupstudio na Instagramie, z wielką chęcią zostawię słówko wsparcia. ♥
A jeśli chcesz kaligrafować i regularnie dostawać materiały do ćwiczeń, zapisz się do newslettera Fix Up Studio! Każdy e-mail motywuje, inspiruje i zachęca do pracy. :)
[…] jeszcze doświadczenia ze stalówkami? Nic nie szkodzi, możesz dowiedzieć się podstaw w tym poradniku. Znajdziesz tam wszystkie potrzebne informacje o kaligrafowaniu, a tymczasem pokażę Ci, […]